•

Historia Szkoły w Żohatynie rozpoczyna się jeszcze  przed II wojną światową.Początki nie były łatwe. Szkoła funkcjonowała w  spartańskich warunkach, wypełniając misję, do której została powołana. Po wojnie, przez bardzo długi czas zajęcia odbywały się w  drewnianym budynku, w którym znajdowały się pomieszczenia dla 5 klas oraz pokój nauczycielski. Z czasem pojawiły się tu również inne zabudowania gospodarcze; drewniane szopy, magazyny, ubikacje, studnia. Nauka w tym miejscu  trwała aż do 2000r.

1 września 2000 roku  zabrzmiał dzwonek inaugurujący pierwszy rok szkolny w nowo wybudowanej,  murowanej szkole.Szkoła ta  powstała dzięki ogromnemu zaangażowaniu i  społecznej pracy mieszkańców Żohatyna, Jawornika Ruskiego i Borownicy, którzy wiele prac wykonali sami, w czynie społecznym.

W ciągu długoletniej historii szkołą kierowali m.in. Marian Kobierski, Włodzimierz Rewerenda, Tadeusz Cebeńko, Edyta Płowy.

Niestety, 16 maja 2011r. Rada Gminy w Birczy  podjęła uchwałę o likwidacji  Szkoły Podstawowej w Żohatynie. Mieszkańcy, rodzice oraz nauczyciele założyli Stowarzyszenie „Wspólne Dobro”, którego celem jest  prowadzenie szkoły.

Niepubliczna Szkoła Podstawowa w Żohatynie położona jest w centrum wsi, na ogrodzonej posesji, blisko domów uczniów, bezpieczna. Budynek szkoły stanowi dobrą bazę lokalową  zapewniającą możliwość prowadzenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych.

Wyposażony jest w ; szatnię, pokój nauczycielski, zastępczą salę gimnastyczną, sale lekcyjne (4-klasopracownie wyposażone w pomoce dydaktyczne i materiały sprzyjające właściwemu procesowi kształcenia), salę komputerową ( 10 stanowisk pracy z dostępem do Internetu), bibliotekę (ok. 2 tys. woluminów), sanitariaty. Pomalowane na ciepłe kolory klasy, pozytywnie wpływają na nastrój i sprzyjają  rozwojowi intelektualnemu dzieci. Przed budynkiem znajduje się boisko szkolne oraz plac zabaw.